С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.
Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .
Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
Американският изпълнител Шабузи е начело на класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за четвърта непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието.
Хитът запазва водещата си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.
Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май.
Втората си позиция в класацията запазват Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май.
Кендрик Ламар също запазва третата си позиция със сингъла Not Like Us.
Място нагоре се изкачва певицата и актриса Сабрина Карпентър с парчето си Espresso. Тази седмица тя е четвърта.
По
Емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил се завърна в канадски хотел в Отава, откъдето бе открадната преди повече от две години и продадена на търг на нищо неподозиращ италианец, предаде АП.
Портретът, който е бил подменен с фалшификат при кражбата, бе върнат на законното си място, след като двама детективи от полицията в Отава пътуваха до Рим, за да го приберат.
Полицията съобщи, че „Ревящият лъв“ е бил откраднат от хотел „Фермон шато Лорие“, в Отава, някъде между Коледа 2021 г. и 6 януари 2022 г., и заменен с фалшификат. Подмяната била разкрита едва месеци по-късно, през август, когато служител на хотела забелязал, че рамката не е окачена правилно и изглежда различно от останалите.
Женвиев Дюма, генерален мениджър на хотела, представи възстановения фотопортрет на церемония в петък. Връщането на портрета беше дългоочаквано събити
В Милано ще бъде открита изложба, на която ще бъдат представени произведения на изкуството, конфискувани от мафията, съобщи електронното издание „Италианисмо“.
Целта на местните власти е да повишат осведомеността за действията за борба с организираната престъпност.
Изложбата ще се проведе в Кралския дворец в Милано (Palazzo Reale) и ще бъде открита на 3 декември, като ще продължи до 26 януари 2025 г. В експозицията ще бъдат показани повече от 90 творби на значими италиански и международни художници, които са били откраднати от мафиоти.
„Взехме шедьоврите от престъпниците и ги върнахме на обществото“, казва Доменико Пираина, директор на Кралския дворец. „Това не е просто културна инициатива, а въпрос на справедливост“, допълва той. Изложбата включва картини на Джорджо де Кирико, Карло Кара, Салвадор Дали и Анди Уорхол.&n
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Историята на Националния съюз на трудово-производителните кооперации ще бъде показана в изложба в Габрово на 22 октомври в Регионален център за развитие на социалната икономика – Габрово. Това съобщи Меглена Златева, iтарши сътрудник по управление на европейски проекти и програми – „Връзки с обществеността“ в Регионален център за развитие на социалната икономика – Габрово.
Изложбата е реализирана от Националния съюз на трудово-производителните кооперации и Държавна агенция „Архиви“. Експозицията проследява историята на създаването на Съюза на занаятчийските производителни кооперации от 1919 г. до днес. Негов правоприемник в наши дни е Националният съюз на трудово-производителните кооперации. Включени са архивни документи, страници от печатни издания и фотографии, които показват развитието му в отделни исторически периоди и настоящата м
Столичната Intro gallery представя изложба по повод 80 години от рождението на Никифор Русков и Маргарит Цанев.
Експозицията се открива на 14 октомври и ще продължи до 21, съобщават организаторите.
Никифор Русков разказва: „Как станах детски художник, чиито илюстрирани книжки децата харесват? Като студент живеех на таван. Съседите ми имаха две малки дъщери. Идваха при мен и стояха с часове да гледат как рисувам. „Това цвете е мръсно", каза веднъж едната. „Това конче е тъжно" каза другата. В този момент осъзнах, че това са моите първи критици. Оправих цветето. Нарисувах друго, весело конче. Това време, прекарано на тавана, рисувайки, ме научи какви и към кого са посланията на моите картини. Така по-късно започнах и да показвам рисунките си на дъщеря ми за първо мнение и експертна оценка... Днес в моето ателие на скалите над морето денят ми е малко разл
Сунай Муратов ще дирижира операта „Кармен“ от Жорж Бизе, която ще постави финал на тазгодишното пето поред издание на фестивала "Опера на светилището" на 24 август на сцената на тракийското светилище Бегликташ, като билетите за него са вече изчерпани, съобщават от Държавна опера - Бургас.
В някои от главните роли публиката ще види и чуе мецосопраното Даниела Дяковa, тенора Даниел Дамянов, баритона Валери Турманов, сопраното Мария Цветкова-Маджарова. Басът Диман Панчев ще бъде Цунига, а като Фраскита ще се представи сопраното Мария Славова. Мецосопраното Мария Юрковская ще бъде в ролята на Мерседес, а баритонът Андрей Юрковский влиза дебютно в образа на Данкайро. Тенорът Яни Николов ще е Ремендадо, басът Костадин Мечков - Моралес.
Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев. Диригент на хора ще бъде Ал
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца.
Първата е подредена в художествената галерия към музея и е посветена на 110 години от рождението на Димитър Македонски. Той е роден в мездренското село Дърманци, впоследствие основава Софийската градска художествена галерия и е неин дългогодишен директор, разказа кураторът Христо Божков, допълвайки, че творби на Македонски има не само в България, а и в други страни по света, сред които Унгария, Бразилия. В изложбата се представени 26 картини, по-голямата част от които са от фонда на Врачанската художествена галерия, а девет са от Мездренската галерия.
Според Божков художникът е бил широко скроен човек и това може да се види и в неговите творби. Македонски е рисувал пейзажи, портрети, натюрморти, цветя, напълно в реалистичен с
Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.
Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.
В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.
Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".
На
Последен на сцената тази вечер ще излезе белгиецът Макс Колобми, по-познат на международната музикална сцена като Oscar and the Wolf. Той идва за първи път у нас. Кариерата му започва през 2012 г., но 2014 е годината, когато платиненият дебютен албум Entity помага на изпълнителя да стане разпознаваем на световно ниво, отбелязват организаторите.
Припомняме, че Пловдив е първият български град, обявен за Европейска столица на културата. Той спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия. През 2019 година в българския град се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития.